Zwierzęta domowe – ranking

Jeśli planujesz wprowadzić zwierzaka do własnego domu. Zapoznaj się z naszym rankingiem zwierząt domowych i uzyskaj podstawowe informacje o nich.

10. Patyczaki – Patyczak to ciekawy, egzotyczny owad, który swoim wyglądem do złudzenia przypomina gałązkę lub łodyżkę rośliny. Nie jest wyjątkowo wymagający, można go więc amatorsko hodować w domu, w odpowiednio przygotowanym terrarium. Bardzo popularnym, niekłopotliwym gatunkiem hodowanym w Polsce w warunkach domowych jest patyczak rogaty.

9. Myszy – Jeśli zdecydujesz się na hodowlę Myszki , powinieneś wiedzieć, że są myszki, które są bardzo łagodne i szybko się oswajają a są i takie, które są do człowieka nastawione z rezerwą czy wręcz agresją. Każde zwierzę wymaga odpowiedniej opieki: począwszy od odpowiedniej karmy i klatki, skończywszy na wizytach u weterynarza wymagających niekiedy większych nakładów finansowych. Dobry opiekun powinien być świadomy odpowiedzialności, którą na siebie przyjmuje, a także cierpliwy i troskliwy, aby zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki przez całe jego życie. Pamiętaj, aby przed decyzją wprowadzenia Myszy do domu, poprosić o zgodę wszystkich domowników.

8. Szynszyle – są bardzo ruchliwymi gryzoniami i potrzebują naprawdę dużo przestrzeni. Najlepsze miejsce na postawienie klatki, powinno byś zaciemnione , z dala od grzejników. Pamiętajcie, że szynszyla w domu nie lubi hałasu, dlatego lepiej nie stawiać klatki w pobliżu głośników lub kuchni.

7. Żółw w domu  – jednym z najbardziej popularnych zwierząt terraryjnych jest żółw. Stworzenia te nie sprawiają wiele problemów w pielęgnacji i żywieniu. W domu możemy hodować kilka gatunków tych gadów: żółwie lądowe oraz lądowo-wodne. Każdy gatunek żyje w innych warunkach naturalnych, dlatego będzie też wymagał innych warunków hodowli. Najpopularniejsze gatunki żółwi lądowo-wodnych to żółw żółtolicy i czerwonolicy, natomiast najczęściej hodowane żółwie lądowe to żółwie stepowe oraz greckie.

6. Tchórzofretka Fretki to niezwykle ruchliwe i radosne zwierzęta, dlatego właściciele tych gryzoni powinni wykazać wiele cierpliwości i wyrozumiałości. Zwierzęta cechują się niezaspokojoną ciekawością. Uwielbiają się ciągle bawić i biegać, są przy tym naprawdę szybkie. Oprócz tego fretki są bardzo pomysłowe i sprytne – mogą się nawet nauczyć otwierać szafki, wchodzą w najróżniejsze zakamarki domu. Lubią też podkradać i chować różne niewielkie przedmioty. Dlatego ważnym elementem dla fretki i jej właściciela jest odpowiednia klatka.

5. Świnka Morska Świnka morska to nazwa potoczna, ale powszechnie używana. Ten mały gryzoń tak naprawdę nazywa się kawia domowa i pochodzi z Ameryki Południowej. Już kilka tysięcy lat temu kawia została udomowiona przez miejscowych Indian. Był to zwierzak wykorzystywany m.in. do celów kulinarnych. Faktem jest, że np. w Peru do dziś świnka morska traktowana jest jako przysmak. W Europie natomiast i w Stanach Zjednoczonych jest przede wszystkim domowym pupilem. Jej kariera w tym zakresie sięga  XVI wieku, a więc w dobie wielkich odkryć geograficznych.

4. Królik – udomowiona forma królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Prawdopodobnie po raz pierwszy udomowiony w Hiszpanii. Po podbiciu Hiszpanii przez Rzymian hodowla królików została przeniesiona na teren cesarstwa rzymskiego. Początkowo celem hodowli królików było tylko zwiększenie masy ciała. Z czasem zaczęto je hodować również dla wełny i skór. Królik ma nie tylko znaczenie gospodarcze, coraz częściej pełni funkcję zwierzęcia domowego, trzymanego dla towarzystwa.

3. Akwarystyka –  hodowla rybek w akwarium – podwodny świat, tajemniczy i piękny. Obcowanie z nim przynosi spokój i ukojenie. W dzisiejszym dynamicznym tempie życia, domowe akwarium to rzecz nie do przecenienia. Połączenie funkcji terapeutycznych i estetycznych z wystrojem wnętrz przynosi pełne zadowolenie dla ich posiadaczy. Bardzo fajna inwestycja dla dzieci, które opiekując się rybkami, uczą się odpowiedzialności. Obserwując rybki rozwijają swoją wrażliwość emocjonalną poznając podwodny ekosystem. Akwarium może być doskonałym rozwiązaniem na pierwsze zwierzątko dla naszych milusińskich.

2. Kot w domu – udomowiony gatunek ssaka, drapieżnik z rodziny kotowatych. Koty zostały udomowione około 9500 lat temu i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Kot to super kandydat na domownika. Z natury leniwy dobrze odnajdzie się  nawet w niedużym mieszkanku. Koty mają czasami trudny charakter, lubią chodzić swoimi drogami ale potrafią też być towarzyskie. Trzeba pamiętać, że te domowe zwierzęta cenią sobie spokój i przestrzeń do zabawy. Potrafią być bardzo milusińskie wtedy przychodzą i domagają się głaskania i drapania za uchem. Ciche, uwielbiają leżeć na kanapie lub w innym znalezionym przez siebie domowym zaciszu.

1. Pies w domu – od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne uzyskano w wyniku doboru sztucznego. Musimy wiedzieć, że pies w domu to miłość bezwarunkowa. Pies kocha nas takimi jakim jesteśmy. Okazuje nam to na każdym kroku, liżąc nas po twarzy, skacząc na nas i merdając ogonem na nasz widok. Gotowy na nasz sygnał do zabawy bądź wyjścia na spacer. Trzymanie psa w domu poprawia nasze samopoczucie, niejednokrotnie poprawia nasze zdrowie psychiczne oraz ratuje życie i majątek.