Upał – chrońmy zwierzęta

Lato to ulubiona pora roku dla wszystkich. Co jednak, kiedy temperatury zaczynają sięgać powyżej 30 ‘C ? Jak ustrzec nasze zwierzęta domowe przed przegrzaniem organizmu ?

Warto pamiętać, o tym że woda stanowi 70-80% beztłuszczowej masy ciała kota i psa. Woda pełni bardzo wiele istotnych funkcji dla prawidłowego samopoczucia naszych zwierząt. Ubytek już 5% wody z organizmu naszych pupili może stanowić zagrożenie dla ich zdrowia a ubytek 15-20% może doprowadzić do zagrożenia życia.

Musisz wiedzieć, że Psy nie pocą się całą powierzchnią skóry tak jak człowiek, wodę wydalają podczas dyszenia (potocznie pies poci się językiem), które ma za zadanie ochłodzić organizm, dodatkowo pocenie się poduszek łap oraz poprzez wydalanie moczu, kału i  ewentualnie wymioty. Dlatego też musimy w szczególny sposób pomagać przetrwać te trudne upalne chwile naszym zwierzakom.

Jak to zrobić? Na jakie elementy zwrócić najwyższą uwagę?

  1. Zadbać o stały dostęp wody, pamiętajmy, że nasze koty piją dużo mniej od psów dlatego warto mieć przygotowane zawsze czyste naczynie i stale uzupełniać świeżą wodą. Część kotów nie lubi pić z misek stojących obok jedzenia., dlatego stawiajmy im je w innym miejscu, może w dwóch. Naszemu psu możemy też dawać nie duże kostki lodu, które oprócz funkcji chłodzenia stanowią dobrą zabawę.
  2. Nie dopuszczamy do przegrzania się naszych zwierząt na słońcu. Krytycznym punktem wzrostu ciepłoty ciała u psa jest 42,7’C u kota 43,5’C. Poszukajmy zacienionych miejsc, może garaż, jakaś otwarta piwnica, altana ogrodowa będą doskonałym miejscem na ochłodę.
  3. Pamiętaj! Pies poci się poprzez ziajanie, dlatego nie dopuszczalne jest w czasie upałów stosowanie kagańców weterynaryjnych ciasno okalających kufę!!!
  4. Dobierajmy odpowiedni czas na spacery.
  5. Podróżując, nawadniajmy nasze zwierzęta. Nie zostawiajmy ich w nagrzanym samochodzie. Jadąc włączmy klimatyzację. W upalne dni dobrze sprawdzają się kamizelki chłodzące, których jest coraz więcej w ofercie rynkowej.
  6. Warto pamiętać, że odpowiednia dieta w upalne dni, jest również bardzo ważna. Warto zwiększyć udział mokrych karm, które zawierają 70-80% wody(suche zazwyczaj 8-10% ).

Kiedy już zadbamy o naszych domowych pupilów, nie zapominajmy też o wystawieniu poidełek na naszych podwórkach. Na pewno ptaki, wiewiórki z sąsiedztwa i inne zwierzęta chętnie skorzystają z takich przyjaznych miejsc kiedy nadejdzie upał.

                                                                                                              Marketkarma.pl