Bociany

Bociany to piękne ptaki, które są uznawane za klasyczny zwiastun nadejścia wiosny. Według przekazów, gniazdo Bocianów na dachu domostwa to nie tylko błogosławieństwo w dzieciach, ale przede wszystkim pomyślność oraz szczęście pod wieloma względami. Na założenie swojego gniazda wybierają domy, w których panuje harmonia i spokój. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych faktów z życia Bocianów.

Czy wiesz że, Bocian biały buduje gniazdo ze słomy, z gałęzi, łajna, papierów i szmat. Jego siedlisko może mieć nawet dwa metry średnicy, gdyż każdego roku Bocian powracający z Afryki łata gniazdo i tym samym je powiększa. Waga takiego gniazda może dochodzić do dwóch ton. Ich gniazda powstają najczęściej na wiejskich terenach, blisko mokradeł i terenów rolniczych.

Ciekawe również jest to, że samica bociana znosi zawsze cztery jaja. Bociany, żyją w parach. Przed podróżą do Afryki zbierają się w wielkie stada. Ich powrotny lot jest bardzo długi i może liczyć do 12 tyś. kilometrów. Z Polski Lecą nad Bosforem a z Europy Zach. nad Cieśniną Gibraltarską. Jeśli chodzi o wyżywienie to Bociany, są mięsożerne. Zjadają ryby, płazy, owady, a także małe ssaki i ptaki. Bociany osiągają wzrost do 120 centymetrów przy rozpiętości skrzydeł do 2 metrów szerokości. Średnia długość życia Bociana to 8-9 lat, rekordziści czasami żyją 30 lat.

Warto wiedzieć, że Dwór Pentowo, mieszczący się na Podlasiu, razem z przyległym miastem Tykocin, zostało nazwane „Europejską Wsią Bocianią”. Na niewielkim obszarze, obecnie mieści się około czterdzieści gniazd, systematycznie zajmowanych przez bociany, dodatkowo, liczba ta wciąż rośnie. Jest to największe w Polsce skupisko tych ptaków.

                                                                                                  Marketkarma.pl

https://fb.watch/6iMbSrJmwL/